shadow

UWAGA ! Nie będzie spotkania 2 listopada !

Nie będzie spotkania 2 listopada !

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, którzy są już w Niebie – świętujemy uroczyście – pamiętajcie, że…
Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wszystkim pielgrzymującym na ziemi wskazuje drogę, która ich starszych braci zaprowadziła do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką.

2 listopada przypada wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych tzw. ZADUSZKI
Uczciwszy triumf tych wiernych, którzy już weszli do nieba (1 listopada), Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Aby im przyjść z pomocą, przedstawia Panu Bogu modlitwy i odpusty uzyskane przez żyjących, a przede wszystkim Ofiarę Chrystusa uobecniającą się w Mszy świętej.
Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych wprowadził w roku 998 opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon. Bardzo szybko zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele.
W roku 1915 w czasie wojny światowej papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawiać w tym dniu trzy Msze święte. Jedną ofiarują według własnej intencji, drugą za wszystkich wiernych zmarłych, a trzecią według intencji papieża.
Dlatego to szczególnie 2 listopada jest czas na wspominanie naszych zmarłych i odwiedzanie grobów. Pamiętajcie jednak, że odwiedzenie grobów bliskich oraz modlitwa za nich jest naszym zadaniem nie tylko w miesiącu listopadzie – można to robić przez cały rok !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Facebook Strona
Instagram